روان کننده بتن چیست

-2

ماده افزودنی روان کننده بتن یک محصول کارآمد و مقرون به صرفه بر پایه لیگنوسولفونات می باشد که به دلیل حصول به کارایی و کاهش آب بتن به طرح اختلاط بتن افزوده می شود . افزودنی بتن روان کننده بتن بر پایه لیگنوسولفونات ماده افزودنی با عملکرد چندگانه است که علاوه بر کاهش میزان آب بتن ،‌ حفظ کارایی بتن و تاخیر در گیرش را به دنبال خواهد داشت . در استاندارد ملی ایران تعریفی که برای افزودنی روان کننده بتن در نظرگرفته است بدین ترتیب است که روان کننده بتن کاهنده آب محصولی است که بدون تغییر در روانی مقدار آب مخلوط بتن را کاهش دهد ویا بدون تغییر مقدار آب اسلامپ یا جریان روانی را به میزان چشمگیری افزایش دهد ویا اینکه هر دو اثر را به صورت همزمان برای بتن ایجاد کند مکانیزم اثر روان کننده بتن بر روی ذرات سیمان به این ترتیب است که بارهای منفی ذرات افزودنی روان کننده بتن بر پایه لیگنوسولفونات موجب جذب شدن آن به یون های کلسیم مثبت بر روی سطح ذرات سیمان می گردد و در نهایت پس از جذب شدن ماده افزودنی روان کننده بتن به سطح ذرات سیمان ،‌پراکنده شدن ذرات سیمان از دو مکانیزم دافعه الکترواستاتیکی و ممانعت فضایی صورت می گیرد . همچنین ماده افزودنی روان کننده بتن اثر مطلوبی روی کلوخه های سیمان دارد . با تشکیل کلوخه های سیمان ، آب در کلوخه های سیمان به تله می افتد و در نهایت کارایی مخلوط بتنی نسبت به حالتی که ذرات سیمان از هم جدا هستند کاهش می یابد . با افزودن روان کننده بتن بر پایه لیگنو سولفونات به بتن این کلوخه ها از هم باز شده و موجب پخش ذرات سیمان می شوند . به این ترتیب دانه های سیمان به صورت مجزا و غیر چسبیده در مخلوط حضور خواهند داشت که این امر باعث آسان تر شدن حرکت ذرات و روانی مخلوط بتنی خواهد شد . مکانیزم مذکور تغییری در حجم بتنی ایجاد نخواهد کرد و تنها باعث آزاد شدن آب های به تله افتاده در کلوخه های سیمان می شود . در این حالت تماس بین ذرات سیمان کاهش یافته و استفاده بهینه تری از سیمان موجود صورت می گیرد . میزان مصرف روان کننده بتن باید توسط انجام آزمایشات دقیق کارگاهی و شرایط محیطی و مصالح مورد استفاده برای تهیه مخلوط بتنی محاسبه شود . ولی باتوجه به آزمایشات و تجارب میزان استفاده از روان کننده بتن 5/1 تا 2 درصد سیمان مصرفی بتن می باشد که با افزایش 2 درصدی روان کننده بتن به مخلوط بتنی می توان تا 12 درصد از آب اختلاط بتن را کاهش داد . توجه شود که اعداد ذکر شده با توجه نتایج حاصله از آزمایشات افزودنی بتن روان کننده بتن شرکت شیمیایی بتن پلاست بر پایه لیگنو سولفونات با میزان مواد جامد 30٪‌ می باشد و چنانچه تغییری در هر یک از پارامترها بوجود بیاید میزان کاهش آب دستخوش تغییر خواهد شد . توجه شود که مصرف بیش از حد توصیه شده در بروشور شرکت شیمیایی بتن پلاست برای روان کننده بتن زمان گیرش را تغییر داده و باعث افزایش مقدار حباب های هوا در بتن خواهد شد .

جهت افزودن مواد افزودنی روان کننده بتن بهترین راه توصیه شده این است که مقدار تعیین نشده از محصول روان کننده بتن با 2 برابر حجم آب ترکیب شده و سپس به مخلوط بتنی اضافه شود . همچنین روان کننده بتن را در هنگام ساخت بتن در بچینگ و یا به مخلوط بتن آماده در تراک میکسر نیز می توان اضافه نمود . توجه شود که توزین دقیق ماده افزودنی روان کننده بتن با توجه به سیمان مصرفی بسیار حائز اهمیت است و باید دقیق انجام شود . پس از افزودن ماده افزودنی روان کننده بتن به مخلوط بتنی به ازای هر متر مکعب از بتن باید حداقل 1 دقیقه میکس انجام شود . استفاده از ماده افزودنی روانساز بتن بر پایه لیگنو سولفونات خواص ویژه ای به شرح زیر برای بتن ایجاد خواد نمود :

 • افزایش اسلامپ و کارپذیری بتن
 • کاهش آب مصرفی بتن در محدوده 5 تا 12 درصد
 • افزایش مقاومت فشاری بتن
 • امکان کاهش میزان مصرف سیمان بتن
 • سهولت پمپاژ بتن به لحاظ روانی بیشتر
 • جلوگیری از بوجود آمدن ترکهای سطحی
 • جلوگیری از خزش و انقباض بتن
 • جلوگیری از آب انداختگی بتن

همچنین مصرف روان کننده بتن موارد کاربرد گسترده ای را به شرح زیر ایجاد خواهد نمود :

 • تولید بتن پیش تنیده
 • امکان بتن ریزی با پمپ
 • بتن ریزی تیرها ، ستونها و دیوارهای برشی
 • امکان بتن ریزی نقاط با تراکم آرماتور بالا
 • امکان استفاده برای تولید آجر و بلوک بتنی
 • مناسب برای ساخت بتن در مناطق گرمسیر
 • امکان تولید بتن با استفاده از مصالح سنگی شکسته
 • مناسب برای بتن های با مصالح جذب کننده آب بالا

مشخصات فیزیکی وشیمیایی

حالت

مایع

رنگ

قهوه ای

وزن مخصوص

1/1 gr/cm3

استاندارد

ASTM C494

ISIRI 2930

PH

حدود 7

یون کلر

ندارد

قیمت روان کننده بتن

لطفا برای دریافت لیست قیمت روان کننده بتن / قیمت روان کننده بتن بر پایه لیگنوسولفونات / قیمت روان کننده بتن نرمال / روانساز بتن لیگنو سولفونات / روانساز بتن نرمال با دفتر فروش شرکت شیمیایی بتن پلاست تماس حاصل فرمایید .

 

 

Posted 6 years agoby bpco
#758

درباره بتن پلاست

logowh

تولید کننده انبوه اسپیسر و صلیب های کاشی ، نوارهای آب بندی واتراستاپ ، مواد شیمیایی بتن مانند روانسازهای بتن ، مواد آب بند کننده بتن ، انواع عایق های ساختمانی ، گروت ها و مواد ترمیمی بتن ، انواع چسب های ساختمانی

دفتر مرکزی و کارخانه

آدرس : تهران . ملارد . صفادشت . بعد از میدان نبی اکرم . قبل از آتش نشانی . پلاک ۱۱۲ . شرکت شیمیایی بتن پلاست

آدرس ایمیل : info@betonplast.com

تلفکس :

65423400  -  65423500  -  65423600 

65423700  -  65423800  -  65423900

ارتباط با واحد فروش

مدیر فروش ‌:

خانم دهقان

0912765911509127659116

کارشناس فروش :

خانم عمادی

09124201549 - 09120347805 

خدمات بتن پلاست

کاتالوگ محصولات

اخبار و مقالات 

Whatsapp Premium

با سلام
به سایت بتن پلاست خوش آمدین
برای طرح سوال در مورد وب سایت یا محصولات با کارشناسان ما میتونید مستقیم از طریق WhatsApp چت کنید. تیم فروش بتن پلاست همیشه پاسخگوی شما هستن.

    چت واتس اپ
Close and go back to page