Image

میان بلت پلاستیکی آب بند

شرح محصول -میان بلت پلاستیکی آب بند

 میان بلت آب بند پلاستیکی

Waterproofing Mid Bolt

شرح میان بلت آب بند پلاستیکی

میان بلت آب بند پلاستیکی چیست؟

برای بتن ریزی روی انواع دیوارهای بتنی شامل دیوارهای برشی ، دیواره مخازن ، استخرها ، کانالهای انتقال آب ، تونل ها ، سدها و ... باید عملیات قالب بندی مناسب با ضخامت و قطر دیواره و نوع کاربری آنها انجام گیرد . تقریباً در 95 درصد سیستم های قالب بندی دیوارها، برای مهار کردن فشارهای هیدرواستاتیکی بتن در هنگام بتن ریزی ، باید آماده سازی لازم برای مهار کردن قالبها برای جلوگیری از باز شدن قالبها و از هم باز شدن آنها راه حلی ارائه داد . یکی از مهم ترین تجهیزات در مهار فشارهای جانبی بتن ، استفاده از بلت و مهره و واشر به همراه مهارهای پشت بند قالبها است . در سازه های آبی که مقوله ی آب بندی سازه بتنی بسیار پر اهمیت است ، سوراخی که توسط بلت در بتن ایجاد شده است ، پس از تمام شدن بتن ریزی و قالب برداری و در آوردن بلت ها ، یک ضعف سازه ای محسوب می گردد و باید برای پر کردن و همچنین آب بند نمودن آن اقدامات لازم را انجام داد. پر کردن حفره های ایجاد شده ، با ملاتهای سیمانی ، خصوصا در دیواره هایی با ضخامت بالا و متراکم کردن آن برای جلوگیری از خروج آب کار بسیار مشکلی می باشد . بهترین شیوه ی آب بندی محل عبور بلت در بتن ، پیش بینی محل گذر آب و اقدام قبل از بتن ریزی و در هنگام کار گذاری بلت میان سازه می باشد . میان بلت آب بند پلاستیکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین نوع میان بلت برای آب بندی محل عبور بلت می باشد، که از جنس پلاستیک طراحی و تولیدو عرضه بازار شده است که از 5 نوع قطعه ایجاد و مونتاژ و استفاده میگردد . هزینه استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی نسبت به سایر میان بلت های وجود داشته مانند میان بلت چدنی و میان بلت فنری تا حداقل 70 درصد کمتر است و مزیت های بسیاری را برای کارفرما ی محترم در بر دارد . از مهم ترین مزیت های استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی نسبت به سایر میان بلت های فلزی یا چدنی، استفاده از بلت یک تکه و معمولی می باشد زیرا می توان از آن در سایر پروژه ها نیز استفاده نمود. اما در میان بلت های دیگر اینگونه می باشد که باید از بلت های با طول کوچکتر و یا بلت های بیرونی ( یک طرف بلت دنده ریز و طرف دیگر دنده درشت ) استفاده نمود، که این قابلیت سبب می شود که استفاده از بلت در پروژه های دیگر را محدود می کند و از این نظر استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی مزایای اقتصادی قابل توجهی را برای کارفرما محترم ایجاد می کند. میان بلت آب بند پلاستیکی به راحتی با اضافه شدن طول لوله آجدار پلاستیکی ( قطعه میانی مجموعه میان بلت ) قابلیت افزایش طول دارد و این در حالی می باشد که این موضوع در مورد میان بلت های چدنی و یا فلزی با محدودیت رو به رو است و یا با استفاده از هزینه ی بسیار بالاتری انجام می شود. قطعات اصلی که میان بلت آب بند پلاستیکی را تشکیل داده اند شامل مواد اولیه پلی وینیل کلراید می باشد که هیچ گونه اثر بخشی منفی بر روی بتن ندارد و قطعاتی از میان بلت که در بتن بجا می مانند ( لوله و رابط ) در سطح خود دارای آج و دندانه می باشند تا درگیری بهتری با بتن داشته باشند.

میان بلت ، میان بلت آب بند پلاستیکی ، قطعات کمکی قالب بندی 

قطعات تشکیل دهنده میان بلت آب بند پلاستیکی

 • رابط میان بلت آب بند پلاستیکی
 • مخروطی میان بلت آب بند پلاستیکی
 • لوله آجدار PVC
 • آب بند کننده لاستیکی ساده استاپر U ))
 • آب بند کننده لاستیکی لبه دار  استاپر T ))

رابط میان بلت آب بند پلاستیکی

رابط میان بلت پلاستیکی قسمت مابین مخروطی میان بلت و لوله آجدار بوده که بعد از اجـرا، داخل بتن به جای می ماند و استاپرهای لاستیکی ساده و لبه دار درون رابط میان بلت پلاستیکی و لوله آجدار PVC ثابت سازی و جـاسازی می شود . رابـط میـان بلت پلاستیکی از نظـر هندسی به شکلی تولید شده است که درگیـری کاملی با بتن داشته باشد .


مخروطی میان بلت آب بند پلاستیکی

قطعه آخری در مراحل آب بندی محل عبور بلت از داخل بتـن تـوسط میـان بلت آب بند پلاستیکی، مخـروطی میـان بلت پلاستیکی می باشد که بعد از تمام شدن بتن ریزی و باز کردن قالب ها از طریق انبر دست از دو سـر میان بلت خـارج می گردند تا قطعات لاستیکـی استاپـر راحت تـر درون سوراخ رابط میان بلت و لوله آجدار جـا زده شـوند .

آب بند کننده لاستیکی ساده استاپر U ))

این قطعه بعنوان یک قطعه ی آب بند کننده میانی، در مراحل آب بندی محل عبور بلت توسط میان بلت پلاستیکی آب بند می باشد که بعد از تمام شدن بتن ریزی و خارج کردن مخروطی میان بلت از دو انتهای میان بلت پلاستیکی، از طریق اعمال فشار، به قسمت میانی لوله میان بلت هدایت شده و وظیفه آب بند کردن قسمت میانی را بر عهده دارد. استاپر U از جنس PVC نرم و بسیار مقاوم تولید می شود .

آب بند کننده لاستیکی ساده استاپر T ))

این نوع قطعه آب بند کننده نهایی دو سر میان بلت است که در مراحل آب بندی محل عبور بلت توسط میان بلت پلاستیکی می باشد که پس از تمام شدن بتن ریزی و باز نمودن قالبها و همچنین خـارج کردن مخـروطی میـان بلت از دو انتهـای میان بلت، از طریق فشـار در دو انتهای میان بلت جا زده می شود و وظیفـه آب بندی و مسدود کردن دو سـر حفره ایجاد شده توسط میان بلت را به عهده دارد. استاپر T از جنس PVC نرم بوده و بسیار مقاوم تولید می گردد .

لوله آجدار PVC

لوله آجدار PVC به عنوان یک قطعه ی واسطه در ساختار میان بلت آب بند پلاستیکی استفاده می شود و وظیفه کم کردن و یا افـزایش طول میان بلت آب بند پلاستیکی را در مراحل تولید و مونتاژ بر عهده دارد . علت آجدار شدن یا به اصطلاح دندانه دار شدن سطح لوله، درگیری بهتر لوله با بتن می باشد . لوله آجدار پلاستیکی با قطر خارجی 25 میلیمتر و قطر داخلی 22 میلیمتر برای عبور بلت با قطر 16 و 18 میلیمتر مناسب می باشد .

نحوه استفاده

نحوه استفاده میان بلت پلاستیکی آب بند

طریقه مصرف میان بلت پلاستیکی آب بند چگونه است ؟

 

برای کارگذاری میان بلت آب بند پلاستیکی، ابتدا باید قطعات مخروطی و رابط میان بلت با لوله آجدار پلاستیکی با توجه به ضخامت آنها مونتاژ شود. این کار معمولاً در کارخانه سازنده انجام می شود و میان بلت ها با توجه به طول مورد نظر کارفرما تولید و مونتاژ و بسته بندی می گردند  .

در وهله اول شبکه میلگردی بافته شده و اسپیسرهای پلاستیکی ویل فیکس برای نظم دهی فاصله بین میلگرد و بدنه قالب، کارگذاری می شود . پس از آن یک طرف از قالب بندی مونتاژ و ثابت سازی می شود . با توجه به ضخامت دیواره بتنی در فواصل مشخص مابین قالبها ، از قالبهای سوراخدار که دارای اندازه های استانداردی می باشند، جای گذاری می شود . در فرآیند بعدی بلت مناسب با ضخامت دیواره و نوع مهاری های پشت قالب انتخاب می شود ( طول  بلت معمولا بر اساس ضخامت دیواره بعلاوه 40 الی 70 سانتیمتر با توجه به نوع مهارهای پشت قالب مشخص می گردد ). بلت از قسمت خارجی قسمتی که قالب بندی شده وارد شبکه میلگردی می گردد . در فرآیند بعدی میان بلت آب بند پلاستیکی به شکل غلاف روی بلت قرار داده می شود. پس از آن قالب بندی طرف دیگر صورت می گیرد و بلت از سوراخ قالب روبرو خارج می شود . و در آخر از طریق مهره و واشر مخصوص و مهاری های مناسب که با توجه به ضخامت سازه از جنس لوله یا قوطی یا ناودانی انتخاب می شود ، سازه ثایت سازی  شده است و عملیات قالب بندی تمام می شود .

بعد از اینکه بتن ریزی و قالب برداری انجام شد ، در سطح بتن پره های مخروطی میان بلت در سطح بتن دیده می شود که باید با ابزار دستی مانند انبردست آن را از داخل بتن خارج کرد . بعد از خروج مخروطی میان بلت پلاستیکی از سطح، حفره ای مخروطی شکلی در بتن بصورت خالی به جا می ماند که در انتهای آن می توان به سوراخ رابط میان بلت دسترسی پیدا نمود . در مراحل اول آب بندی ، حفره ایجاد شده توسط میان بلت ابتدا یک عدد آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر یو ) را با فشار داخل حفره وارد کنید و آن را تا  وسط لوله آجدار پلاستیکی هدایت کنید . در فرآیند دوم دو عدد آب بند کننده لاستیکی لبه دار (استاپر تی ) را از دو طرف وارد حفره رابط میان بلت می کنیم تا لبه استاپر با لبه رابط درگیر گردد . تا اینجا با قرارگیری استاپرها آب بندی قطعی میان بلت صورت گرفته است ولی برای اینکه اطمینان بیشتر داشته باشیم و نهایی نمودن عملیات آب بندی فضای مخروطی شکل به جای مانده از خروج مخروطی را توسط ملات آب بند ( ترکیب گروت + چسب بتن آب بند) پر می کنیم .

روش مصرف

 نحوه استفاده میان بلت آب بند پلاستیکی

روش مصرف میان بلت آب بند پلاستیکی چگونه است؟

 

 • میان بلت آب بند پلاستیکی بعد از اجرای آرماتوربندی و بستن قالب ، میان دو جداره قالب جای می گیرد . پس از آن بتن ریزی انجام می گیرد .
 • پس از اتمام بتن ریزی و گیرش بتن ،قالب ها باز شده و مخروطی میان بلت، توسط انبردست از دو سطح بتن خارج شود .
 • قطعـات آب بند کننـده لاستیکی طبق ضـوابط و دستورالعمل های موجـود جای گذاری می شوند .
 • حفره های به جای مانده از خروج مخروطی میان بلت توسط ملات آب بند پر شود.

بیشتر بدانید ؛ غلاف دو سر مخلوط 

بسته بندی

بسته بندی میان بلت آب بندی پلاستیکی 

بسته بندی میان بلت آب بندی پلاستیکی به چه صورت می باشد ؟ 

 

نام محصول قطر بلت عبوری تعداد در بسته وزن بسته
Name   Bolt  Packing (QTY) WEIGHT (KG)

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 20

16 – 18 100 8/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 25

16 – 18 100 8/9

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 30

16 – 18 50  4/9

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 35

16 – 18 50  5/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 40

16 – 18 50  5/8

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 45

16 – 18 50  6/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 50

16 – 18 50 6/8

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 55

16 – 18 50 7/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 60

16 – 18 50 8/8

نکات مهم

نکات مهم در مورد میان بلت آب بند پلاستیکی

نکات ضروری در زمان استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی چیست؟

 • از میان بلت آب بند پلاستیکی فقط می توان به عنوان غلافی برای عبور بلت استفاده نمود . در این حالت استاپرها از ساختار میان بلت آب بند پلاستیکی حذف خواهند گردید . این کار در هنگامی صورت می گیرد که سازه نیاز به آب بندی نداشته باشد.
 • قطعه مخروطی پلاستیکی حتی در مواردی که آب بندی سوراخ بلت مورد نظر نباشد هم باید از داخل بتن خارج شود، زیرا وجود پلاستیک با سطح بتن مقطع بزرگ در سطح سبب می شود تا در مقطع مورد نظر ضعف سازه ای ایجاد کند.
 • میان بلت آب بند پلاستیکی علاوه بر اینکه نقش آب بندی محل عبور بلت  را بر عهده دارد ، مانع خروج شیره بتن از سوراخهای سطح قالب به بیرون می شود .
  استفاده از استاپر تی و یو (ساده و لبه دار) طبق توضیحاتی که بیان شد در روش مصرف لازم الاجرا می باشد و مجاز به حذف و یا کم کردن استاپرها نمی باشیم.
 • میان بلت آب بند پلاستیکی برای عبور بلت با قطر 16 و 18 میلیمتر طراحی و تولید شده است و برای قطرهای بالاتر جوابگو نیست.

مراحل مونتاژ میان بلت آب بند پلاستیکی

مرحله 1 : در ابتدا شبکه میلگردی بافته شده و یک طرف از قالب بندی دیوار با توجه به نقشه اجرایی ارائه شده مونتاژ شود. پس از آن یک عدد بلت تمام رزوه که بنا به قطر دیوار و وضعیت پشت بندها ، طول آن مشخص شده است از قسمت بیرون قالبها وارد سازه آرماتور بندی گردد . لازم است قسمتی از بلت که بیرون قالب قرار گرفته است از طریق مهره بلت و واشر مخصوص ثابت سازی گردد .

مرحله 2 : میان بلت مونتاژ شده شامل رابط و مخروطی و لوله پلاستیکی آجدار را با در نظر گرفتن قطر دیواره ، انتخاب و روی بلت به شکل غلاف پوششی قرار می دهیم . همچنین باید یک سر میان بلت آب بند پلاستیکی با جداره داخلی قالب مماس گردد.

مرحله 3 : در مرحله سوم بعد از جای گذاری میان بلت آب بند پلاستیکی ، قالب بندی سمت دیگر دیوار را تکمیل می کنیم. به شکلی که جداره داخلی دو سمت قالب به دو انتهای میان بلت آب بند پلاستیکی بچسبد . توجه کنید که بلت از دو طرف قالبها به یک اندازه باید خارج گردد . پس از آن با بستن مهاری ها و مهره و واشر، سازه قالب بندی را ثابت سازی می کنیم . در این مرحله میان بلت آب بند پلاستیکی ضخامت دیواره را نیز کاملاً تنطیم کرده است.

مرحله 4 : بعد از اینکه مونتاژ کامل قالب بندی دیوار از طرفین و تثبیت توسط مهاری ها و پشت بندها و مهره و واشر و حصول اطمینان از ایستایی و تحمل در برابر نیروهای هیدرواستاتیکی بتن توسط قالب صورت گرفت ، بتن ریزی با توجه به ضوابط و استانداردهای لازم انجام می گیرد .

مرحله 5 : پس از تمام شدن بتن ریزی و رسیدن بتن به گیرش اولیه ، با برداشتن مهاری ها و مهره و واشر، قالب های فلزی از دو سمت دیوار جدا می شود و عمل کیورینگ و عمل آوری بتن آغاز می گردد .

مرحله 5 : در این مرحله نیز بعد از تمام شدن بتن ریزی و رسیدن بتن به گیرش اولیه ، قالبهای فلزی از دو سمت دیوار با برداشتن مهاری ها و مهره و واشر باز شده  و عمل کیورینگ و عمل آوری بتن آغاز می شود.

مرحله 6: بلت مهاری موجود در حفره میان بلت آب بند پلاستیکی که در داخل بتن به جای مانده است به آسانی  با کشیدن از یک طرف، از داخل میان بلت آب بند پلاستیکی و سازه بتنی خارج می شود.

مرحله 7 : بعد از خروج بلت ، قسمت پره ای شکل قطعه مخروطی میان بلت در دو سوی دیوار ، در سطح بتن دیده می شود . از نظر سازه ای وجود پلاستیک با سطح مقطع بزرگ در سطح بتن و به فرم تو خالی، می تواند شامل ضعف سازه ای برای آن مقطع شود . با استفاده از ابزار دستی ، انبر دست مخروطی را از سطح بتن خارج کرده  تا به حفره رابط میان بلت که سوراخ آن هم اندازه با قطر داخلی لوله آجدار پلاستیکی است ، دسترسی پیدا کنیم.

مرحله 8 : برای آب بندی حفره ای که حاصل از عبور بلت  به جا مانده است ، یک عدد آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر یو ) را با فشار به کمک میلگرد یا قطعه ای میله ای شکل به قسمت میانی سازه هدایت کرده تا سدی در برابر نفوذ آب از داخل حفره موجود باشد.

مرحله 9 : برای بالا بردن ضریب اطمینان دو عدد آب بند کننده لاستیکی لبه دار یا استاپر تی را از دو طرف با فشار وارد دو سر رابط میان بلت پلاستیکی می کنیم . توجه کنید استاپر تی را به اندازه ای باید به داخل حفره هدایت کنیم که لبه استاپر با لبه رابط میان بلت آب بند پلاستیکی درگیر شود.

مرحله 10 : برای اطمینان پیدا کردن از نفوذناپذیر شدن بتن و پر نمودن حفره مخروطی شکل به جای مانده از خروج مخروطی پلاستیکی میان بلت ، ملاتی تشکیل شده از گروت و چسب بتن آب بند ساخته و توسط آن حفره را پر می نماییم . اگر فرآیند بیان شده با دقت انجام شود آب بندی صد درصد توسط میان بلت آب بند پلاستیکی ایجاد خواهد شد.

قیمت

قیمت میان بلت آب بند پلاستیکی 

ردیف شرح کالا تعداد در بسته قیمت هر بسته
1

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 20 

100  تماس بگیرید  
2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 25 

100  تماس بگیرید   
3

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 30

 50 تماس بگیرید   
4

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 35

50  تماس بگیرید   
5

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 40 

50  تماس بگیرید   
6

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 45

 50 تماس بگیرید   
7

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 50

 50 تماس بگیرید   
8

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 55 

 50 تماس بگیرید   
9

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 60

 50  تماس بگیرید  

ویژگی

ویژگی میان بلت آب بند پلاستیکی 

 • بسیار مقرون به صرفه می باشد و موجب کم شدن هزینه های جاری می گردد.
 • قابلیت افزایش طول تنها با تغییر سایز لوله آجدار را دارا می باشد.
 • قادر می باشد تا فاصله بین دو قالب بتن ریزی را حفظ نماید.

غلاف دو سر مخلوط                          ,                           غلاف مخروطی سنگین                        ,                            مهره مخلوطی پلاستیکی 

سوالات متداول

روش آب بندی محل عبور بلت در دیواره های بتنی را توسط میان بلت های آب بند پلاستیکی توضیح دهید؟

 

توسط میان بلت های آب بند پلاستیکی می توان به راحتی محل عبور بلت را از درون دیواره های بتنی به روش زیر آب بندی نمود . ابتدا میان بلت قبل از بتن ریزی داخل سازه آرماتوربندی قرار می گیرد و بلت از داخل آن عبور می کند. پس از اتمام قالب بندی ، بتن ریزی انجام می شود . پس از گیرش اولیه بتن قالب ها باز می شود در سطح بتن مخروطی میان بلت مشاهده می شود که باید توسط انبردست از داخل بتن خارج شود . آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر یو ) بافشار وارد سوراخ میان بلت شده و تا وسط میان بلت داخل می شود آب بند کننده لاستیکی لبه دار ( استاپر تی ) از دو طرف وارد میان بلت می شود و در لبه های کار آب بندی نهایی را انجام می دهد . برای اطمینان خاطر از آب بندی کامل فضای خالی مخروطی شکل دو انتها را با ترکیب گروت و چسب بتن پر می نماییم تا آب بندی 100٪ حاصل شود . 

 

سوالات متداول

برای آب بندی محل عبور بلت ها در بتنی که مدنظر آب بندی می باشد چه تمهیداتی باید اندیشید ؟

 

برای این امر باید در محل عبور بلت ها ، از میان بلت های آب بند پلاستیکی یا میان بلت های فولادی استفاده نمود و پس از خروج بلت از جسم بتن ، سوراخ بجای مانده را با ترکیب گروت و چسب بتن پر نماییم تا نفوذناپذیر شود همچنین در صورت استفاده از میان بلت های پلاستیکی حتما باید استاپر لاستیکی طبق استاندارد داخل آن قرار گیرد و مخلوط گروت و چسب بتن به عنوان پرکننده نهایی استفاده شود .   

 

محصولات مرتبط - قطعات کمکی قالب بندی بتن

Image

کلاهک امن

Image

رابط میان بلت

Image

نوار درزگیر قالب

Image

غلاف دو سر مخروط

Image

درپوش قالب

Image

کلاهک قارچی امن

Image

غلاف مخروطی سنگین

Image

پایه مخروطی میلگرد

Image

آب بند لاستیکی لبه دار

Image

مهره مخروطی پلاستیکی

Image

لوله آجدار پلاستیکی

Image

آب بند لاستیکی ساده

Image

مخروطی میان بلت

Image

قوطی کلید و پریز دیواري

Image

قوطی کلید و پریز سقفی

Image

مخروطی میان بلت فنري

درباره بتن پلاست

logowh

تولید کننده انبوه اسپیسر و صلیب های کاشی ، نوارهای آب بندی واتراستاپ ، مواد شیمیایی بتن مانند روانسازهای بتن ، مواد آب بند کننده بتن ، انواع عایق های ساختمانی ، گروت ها و مواد ترمیمی بتن ، انواع چسب های ساختمانی

دفتر مرکزی و کارخانه

آدرس : تهران . ملارد . صفادشت . بعد از میدان نبی اکرم . قبل از آتش نشانی . پلاک ۱۱۲ . شرکت شیمیایی بتن پلاست

آدرس ایمیل : info@betonplast.com

تلفکس :

65423400  -  65423500  -  65423600 

65423700  -  65423800  -  65423900

ارتباط با واحد فروش

مدیر فروش ‌:

خانم دهقان

0912765911509127659116

کارشناس فروش :

خانم عمادی

09124201549 - 09120347805 

خدمات بتن پلاست

کاتالوگ محصولات

اخبار و مقالات 

Whatsapp Premium

با سلام
به سایت بتن پلاست خوش آمدین
برای طرح سوال در مورد وب سایت یا محصولات با کارشناسان ما میتونید مستقیم از طریق WhatsApp چت کنید. تیم فروش بتن پلاست همیشه پاسخگوی شما هستن.

    چت واتس اپ
Close and go back to page